Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kapsamında Ehliyet Yenileme Süreci

Karayolları Trafik Yönetmeliği Kapsamında Ehliyet Yenileme Süreci

Haber Haber -
19 0

7 Milyon Kişi Ehliyet Yenileme Sürecini Kaçırdı

1 Ocak 2016’da yürürlüğe giren geçici 10’uncu maddeye göre sürücü belgelerini değiştirme süresi yıl sonunda dolacak. Ancak, 7 milyonun üzerinde kişi bu süreci kaçırdı.

Eski Tip Sürücü Belgeleri İçin Uzatılan Süre

İçişleri Bakanlığı tarafından Kovid-19 salgını nedeniyle, 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresi 31 Aralık 2022’den 31 Aralık 2024’e kadar uzatıldı.

Ehliyet Yenilemeyenlerin Karşılaşacağı Durum

Eski tip sürücü belgelerini 31 Aralık 2024’e kadar 15 lira karşılığında yenileme fırsatı varken, süre sonrası yenilemek isteyenlerin ciddi ek ödemeler yapmaları gerekecek.

Önlem Alınması Gerekenler ve Başvuru Süreci

Yetkililer, yoğunluğu önlemek için vatandaşları erken başvuru yapmaları konusunda uyarıyor. Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya “nvi.gov.tr” üzerinden randevu alarak başvurularını yapabilirler.

Başvuruda bulunanların belirli evrakları tamamlamaları ve nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Yeni sürücü belgeleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından PTT aracılığıyla adreslerine teslim edilecektir.

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

Eski sürücü belgesi, başvuru ücreti, sağlık raporu, biyometrik fotoğraf ve MERNİS’te kayıtlı açık adres bilgileri gibi belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Adres bilgileri sistemde kayıtlı olanlar, belgelerinin istedikleri adrese teslim edilmesini talep edebilirler.

İlgili Yazılar