Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. TÜREB Başkanı Erden’den Rüzgar Enerjisi Değerlendirmesi

TÜREB Başkanı Erden’den Rüzgar Enerjisi Değerlendirmesi

Haber Haber -
40 0

12 Bin Megavatlık Rüzgar Kapasitesi

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Erden, Ankara’da düzenlenen 2. Enerji Depolama Sistemleri Zirvesi’nde Türkiye’deki rüzgar kapasitesinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Bugün itibarıyla ülkedeki kurulu gücün 12 bin megavat seviyesine ulaştığını belirten Erden, ülkenin toplam kurulu gücünün yüzde 11’inin rüzgardan sağlandığını ifade etti.

2023 ve Gelecek Hedefler

Erden, 2023’te gerçekleşen yıllık RES kapasitesinin son 10 yılın en düşüğü olduğunu vurgulayarak, geçtiğimiz yıllarda yaşanan düşüşe rağmen bu yılın ilk çeyreğinde kurulumun 800-900 megavat seviyesine çıktığını belirtti. Ayrıca Erden, Türkiye’de rüzgar enerjisi kurulu gücünün 2035’te 30 bin megavata ulaşmasını beklediklerini dile getirdi.

Yabancı Sermaye Girişi ve Sanayileşme

Erden, 2025’te yabancı sermaye girişinin artmasını beklediklerini ifade ederek, sektördeki yabancı yatırımcı ilgisinin Orta Doğu, Uzak Doğu ve Avrupalılar arasında yoğunlaştığını belirtti. Ayrıca rüzgar enerjisi sektöründe yerliliğin desteklenmesi, sanayinin korunması ve uluslararası rekabette devamının sağlanması gerektiğini vurgulayan Erden, bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalara da değindi.

İlgili Yazılar