Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Plank Hareketleri Çekirdek Kaslarınızı Güçlendirerek Seks Performansınızı Artırabilir

Plank Hareketleri Çekirdek Kaslarınızı Güçlendirerek Seks Performansınızı Artırabilir

Haber Haber -
24 0

Plank Hareketleri ve Seks Performansı

ABD merkezli seks terapisti Dr. Rachel Zar, günlük plank hareketlerinin çekirdek kaslarını güçlendirmenize yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bu da seks sırasında daha kolay hareket etmenize ve çeşitli pozisyonlarda stabilitenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Pelvik Taban Egzersizleri ve Cinsel Sağlık

ABD’li pelvik taban uzmanı Janelle Howell’a göre, günde bir plank yapmanın, sadece on saniye sürse bile, çekirdek kaslarınızın gücünü büyük ölçüde artırabilir. Indiana Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, bazı kadınların karın egzersizleri yaparken bile cinsel olarak uyarılabildiğini gösteriyor.

Ünlülerin Tercihi

Ünlüler de bu tür egzersizleri teşvik ediyor. Alec Baldwin’in eşi Hilaria Baldwin, doğum sonrası pelvik sağlığa yardımcı olan temel egzersizleri paylaştığı bir Instagram Reels videosuyla dikkat çekiyor. Baldwin, bu egzersizlerin bel ağrısını hafiflettiğini belirtiyor.

Pelvik Tabanın Önemi

Pelvik taban, cinsel organlarınızın ve anüsünüzün çevresinde bulunan bir kas sistemidir. Bu kasların zayıf veya sıkı olması durumunda işlevsiz hale gelebilir. Fizyoterapistler, semptomlara göre farklı egzersizler önermektedir.

Chicago Üniversitesi jinekologlarına göre, her üç kadından birinde yaşamları boyunca pelvik taban disfonksiyonu gelişmektedir. Pelvik sağlık fizyoterapisti Dr. Kate Lough, pelvik taban egzersizlerinin bu kasları güçlendirebileceğini ve gevşetebileceğini belirtiyor. Dr. Lough, pelvik taban egzersizlerinin düzenli olarak yapılmasının önemini vurgulayarak, “Altı ay boyunca spor salonuna giderseniz bir fark görürsünüz, omuzlarınız ve bacak kaslarınız daha iyi hale gelebilir; aynı durum pelvik tabanınız için de geçerlidir” diyor.

İlgili Yazılar