Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Obezite Paradoksu: Obezite ve Demans Arasındaki İlginç İlişki

Obezite Paradoksu: Obezite ve Demans Arasındaki İlginç İlişki

Haber Haber -
35 0

65 Yaş Üstü Fazla Kilolu Olmak Beyni Koruyabilir

Uzmanlara göre orta yaş obezitesi, demans riskini artırırken, 65 yaş üstü fazla kilolu olmanın beyne etkileyen hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi olabilir. Bu çelişkili durum, “obezite paradoksu” olarak adlandırılıyor ve obezitenin her zaman zararlı olduğu düşüncesine meydan okuyor.

Yağ Hücrelerinde Üretilen Proteinlerin Rolü

Orta yaş obezitesi, özellikle beyne giden kan akışını azaltarak vasküler demans için risk oluşturabilir. Yağ hücreleri tarafından üretilen adiponektin adlı proteinin beyindeki iltihabı azaltabileceği teorisi bulunuyor. Ancak yağ hücreleri aynı zamanda vücudu aşırı bağışıklık tepkisine sürükleyen hormonlar da salgılayabilir. Bu durum, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların riskini artırabilir.

Doktorlar ve Araştırmacılar Ne Diyor?

Araştırmacılar, obez kişilerin daha fazla doktor kontrolünde olmalarının riski azaltabileceğini belirtiyor. Bazı uzmanlar ise obezite paradoksu kavramının ileri yaşta obezite riskini göz ardı ettirebileceği uyarısında bulunuyor. Bununla birlikte, obezite oranlarının artmasına rağmen bunama oranlarının düştüğü de vurgulanıyor.

İlgili Yazılar