Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Ekonomisindeki İyileşme Göstergeleri

Türkiye Ekonomisindeki İyileşme Göstergeleri

Haber Haber -
23 0

Ekonomi Yönetiminin Enflasyonla Mücadelesi Meyvelerini Vermeye Devam Ediyor

Geçen yıl gerçekleştirilen seçimlerin ardından başlayan ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele programı, olumlu sonuçlar veriyor. Merkez Bankası rezervlerinden kredi risk primine, uluslararası yatırımcı talebinden kredi notuna kadar pek çok alanda önemli iyileşmeler gözleniyor.

TL Varlıklara Olan İlgi Pozitif Yönde İvme Kazanıyor

Fiyat istikrarının sağlanması için atılan adımlar, TL varlıklara olan ilgiyi olumlu yönde artırıyor. Dr. Fatih Karahan başkanlığındaki TCMB’nin etkili iletişim dili ve sadeleştirme adımları, para politikasında dikkatleri çekiyor.

Rezervlerdeki İyileşme ve Döviz Alımlarındaki Artış

TCMB’nin rezervlerindeki iyileşme hızlanırken, döviz alımlarında rekor seviyelere ulaşılıyor. Merkez Bankası, swap hariç net rezervlerinde önemli bir artış sağlarken, döviz alımında da rekorlar kırıyor.

Kredi Notu Artışı ve CDS Primindeki Gerileme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu yükseltirken, kredi risk priminde de belirgin bir gerileme yaşanıyor. Türkiye’nin CDS primi son 4 yılın en düşük seviyesine inerken, ülkeye olan güven artıyor.

Enflasyon Beklentilerindeki İyileşme ve Cari Açıkta Azalma

Ekonomideki olumlu gelişmeler enflasyon beklentilerinde düşüşe ve cari açıkta azalmaya neden oluyor. Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler, gelecek beklentileri olumlu yönde etkiliyor ve ekonomide istikrarın sağlanmasına katkı sağlıyor.

İlgili Yazılar