Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. İstanbul İhracatçı Birliklerinden Yılın İlk 4 Ayında Başarılı Performans

İstanbul İhracatçı Birliklerinden Yılın İlk 4 Ayında Başarılı Performans

Haber Haber -
42 0

İİB, 188 Ülkeye Ürün Sattı ve İhracatını Artırdı

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliğine üye farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın firma ile işbirliği yaparak ocak-nisan döneminde 188 ülke pazarına ürün sattı. Bu dönemde ülke ihracatındaki payını yüzde 5,4’e çıkaran İİB, yılın ilk 4 ayında bir önceki yıla göre yüzde 8,2 artışla 3,9 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi.

Irak’a En Fazla İhracat Yapıldı

Değer bazında en fazla ihracat 317 milyon dolar ile Irak’a yapıldı. Irak’a en fazla hayvansal mamuller ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri satıldı. İİB, Irak’ı Almanya, ABD, İtalya ve Birleşik Krallık takip etti.

AB Ülkelerine En Fazla İhracat

İİB’nin en fazla ihracat yaptığı bölge, 943 milyon dolar ile Avrupa Birliği (AB) ülkeleri oldu. AB’ye yapılan ihracatta bir önceki yıla göre yüzde 30 artış sağlandı.

İİB, Yılın İlk Yarısını İhracat Artışıyla Tamamlamayı Hedefliyor

İİB Koordinatör Başkanı Kazım Taycı, nisan ayında alt birliklerin mali genel kurul organizasyonlarını gerçekleştirdiklerini belirterek, üye ihracatçı firmaların 2023’ün raporlarını onayladığını ve 2024 yılının yol haritasını belirlediğini söyledi. Taycı, ihracat artışına katkıda bulunan tüm firmaları tebrik ederek, yılın ilk yarısını da ihracat artışı ile tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

İlgili Yazılar