Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Egzersizde Adım Sayısı mı, Zaman mı Daha Etkili?

Egzersizde Adım Sayısı mı, Zaman mı Daha Etkili?

Haber Haber -
37 0

Adım Sayısının Yerine Zaman Harcamak Kalp Sağlığına Eşit Derecede Faydalı Olabilir

Günde en az 10.000 adım atmanın egzersiz için altın standart olduğu düşünülürken, yapılan bir araştırma bu düşünceyi sorguluyor. Brigham ve Kadın Hastanesi’nde gerçekleştirilen çalışmada, adım sayısının yerine egzersiz için harcanan zamanın kilo kaybı, uzun ömür ve kalp hastalığı riskini azaltmada aynı derecede etkili olabileceği ortaya konuldu.

Çalışma Detayları ve Bulguları

Araştırmacılar, 62 yaş üstü yaklaşık 15.000 kadının dört yıllık verilerini inceledi. Katılımcılara aktivite seviyelerini ölçmek için kondisyon takip cihazları takıldı ve sağlık anketleri verildi. Günde 8.000 ila 8.500 adım atanların, günde 3.000 adım atanlara göre kalp hastalığı riskinin yüzde 40 oranında azaldığı belirlendi. Benzer risk azalmasının günde 75 dakika egzersiz yapanlar için de geçerli olduğu gözlendi.

Alternatif Yöntemlerin Etkisi

JAMA Internal Medicine’da yayınlanan bu çalışma, 10.000 adım kuralını sorgulayan raporlardan biridir. Araştırmacılar, egzersiz için tek bir sihirli sayının olmadığını ve farklı aktivitelerle de sağlıklı kalınabileceğini savunuyor. Fiziksel aktivite kılavuzlarının, hedeflere farklı yollarla ulaşılmasını desteklemesi gerektiği vurgulanıyor.

Katılımcılar ve Sonuçlar

Araştırma kapsamında 62 yaş üstü, sağlıklı kabul edilen 14.399 kadın incelendi. Ortalama katılımcı yaşı 72 olan bu grupta yapılan takip sonucunda, egzersize daha fazla zaman ayıran veya daha fazla adım atanların, kalp hastalığı ve ölüm riskini yüzde 40’a kadar azalttığı belirlendi. Bu bulgular, önemli bir karar noktası olarak adım sayısı ve egzersiz süresi arasında seçim yapılabilmesine olanak tanıdığını gösteriyor.

İlgili Yazılar