Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Cilde ne iyi gelir?

Cilde ne iyi gelir?

admin admin -
25 0

Deriyi kurutan, lekelendiren ve yaşlanmasını kolaylaştıran en önemli faktörün güneş olduğunu belirten Dermatolog Doç. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, “Ülkemizde güneş ışınları kış aylarında da kuvvetli olduğu için her mevsim korunmak gerekir. Cildiniz için yoğurt ve hamsi tüketin” dedi.

Kış aylarında cilt sağlığını korumanın yollarına değinen Doç. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, soğuk havalarda güçlü nemlendiriciler kullanılmasını önerdi.

Ciltte kurumanın, canlılığın azalmasına ve erken yaşlanmaya neden olduğunu vurgulayan Dr. Çalıkoğlu, hem yaz hem de kış aylarında dermatolog tavsiyesi ile yaşa uygun nemlendirici özelliği olan medikal kozmetik ürünler kullanmanın deri yaşlanmasını geciktirebildiğini belirtti.

hamsi

Cildinizi kış güneşinden de koruyun
Ülkemizde kış güneşinin de etkili olduğunu, bu nedenle cilt tipine uygun güneş koruyucu özelliği de olan nemlendirici ürünlerin her sabah yüze uygulanması gerektiğini aktaran Çalıkoğlu “Yaşı 35’in üzerindeki kişilerde yaşlanmayı geciktirici özelliği olan bir gece kreminin deri bakımına eklenmesi uygundur. Deri temizliğinde renkli, kokulu duş jelleri yerine beyaz, kokusuz kalıp sabunlar tercih edilebilir. Vücuttaki deri kuruluğunu engellemek için de her banyo sonrasında tüm vücuda nemlendirici uygulamak gereklidir” dedi.

Doğru ürün seçimi önemli
Cilt tipine uygun ürünlerin seçimi için mutlaka dermatoloji uzmanına başvurulmasını öneren Dr. Çalıkoğlu, kışın cilt bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında şöyle konuştu:

“Kişiye özel olarak; yazın oluşan lekeleri azaltmaya ve deriyi canlandırmaya yönelik cilt bakımı, kimyasal peeling, PRP (cilt canlandırılması ve gençleştirilmesi amacıyla kanın santrifüj edilip, hastaya kendi trombosit kan hücrelerinin deriye enjeksiyon yolu ile verilmesi), radyofrekans (deride gerginlik sağlayan ve kırışıklıkları azaltan tedavi) ve fraksiyonel karbondioksit lazer (lekeleri ve kırışıklıkların azaltılması ve sivilce izlerinin yok edilmesi) gibi tedaviler de uygulanabilir. Bu uygulamalar yaz aylarında yapılamadığı için tedaviye başlamak için en uygun mevsim sonbahar ve kış aylarıdır. Bu uygulamalar yanık, leke oluşumu ve kalıcı iz gibi yan etkilerden korunmak için mutlaka uzman dermatologlar tarafından yapılması gereklidir.

Kış aylarında cildinizin kurumasını önlemek için dikkat etmeniz gerekenler ise şunlar:

– Kışın mutlaka cilt muayenesi yapılmalı ve uygun cilt bakımı planlanmalıdır.

– Çok sıcak su ile ve çok sık banyo yapma alışkanlığından vazgeçilmelidir. Banyo yaparken kullanılan temizlik ve vücut bakımı ürünlerinin doğru seçimine özen gösterilmelidir. Cilt kuruluğuna sebep olmayacak, vücudun nem dengesini koruyacak sabun ve şampuanlar tercih edilmelidir.

– Kalorifer peteklerine su kabı konulması ya da buhar aleti kullanımı gibi önlemler, ortamın nemini artırarak cilt kuruluğun azalmasını sağlayacaktır.

– Kışın gelmesi ile vücudun su ihtiyacı azalmış gibi hissedilebilir. Ancak yine de günlük su tüketimi miktarı azaltılmamalıdır.”

Cilt dostu yoğurt ve hamsi
Kış aylarında beslenme alışkanlıklarının da cilt sağlığını etkilediğini aktaran Doç. Dr. Çalıkoğlu’nun bu konudaki önerileri ise şöyle:

“Bol su içilmesi, probiyotikli yoğurtlar, mısır, omega 3 yağ asidinden zengin balıklar (Örneğin hamsi) cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Çin’de yoğun olarak tüketilen yeşil çay ve soyanın, içeriğindeki fenol ve genistein maddeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiği ve deri kanseri oluşumunu engellediği de bilinmektedir. Son olarak stresten uzak durulmalıdır. Huzurlu ve dengeli bir yaşam sadece ruh sağlığı için değil cilt güzelliği için de önemlidir.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir