Hayat Pedi – Hayatpedi.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. EVDEKİ TADİLATLAR: ŞAP NASIL YAPILIR?

EVDEKİ TADİLATLAR: ŞAP NASIL YAPILIR?

admin admin -
30 0

Şap nasıl atılır?, Şap atmanın püf noktaları nelerdir?

 • Bu sözcüğü, bir çeşit maden tuzu olan şapla, hasta­lık adı olan şapa ve (şapa oturmak) deyimindeki şapa karıştırmayınız. Şap yapı dilinde, sağlam zemin üzerinde 2-2,5 santim kalınlığında serilmiş çimento sıvanın adıdır. Bilhas­sa, kömürlük, garaj, trotvar gibi önemsiz yerlerde kullanı­lır. Dayanıklılığı içindeki çimentoyla orantılıdır. Çimento artarsa şap aşınmaya daha dayanıklı, daha parlak olur. Bü­yük boyda (bir metre bir metre) den büyük olursa, bil­hassa güneş altındaysa, çatlar.
 • Yanlış olarak terasları su geçirmez hale getirmek için kullanılır. Aslında şap iyi bir su yalıtkanı değildir. Su sızdırır. Şap saydığımız ikinci de­rece yerlerde ucuz bir kaplama malzemelidir. Su, sabunlu su ile yıkanabilir. Bütün çimentolu malzemede olduğu gibi katiyen asitle temizlenmez. Tuz ruhu, kezzap, su ile karış­tırılmış da olsalar çimentolu malzemeyi yer, oyar, aşındı­rır.
 • Şap, bozuklukları yine aynı çimento oranındaki harçla oranlıdır. Harçta yalnız çimento ve kum bulunur. Bozuk yerlerin, ufalanan, dağılan, çatlayan kısımları murç, kalem yardımıyla temizlenir, tozu süpürülür, iyice yıkanır, bozuk yerler yeni harçla doldurulur. Harem her yerde hiç değilse 1,5-2 santim kalınlıkta olması lâzımdır.
 • Daha ince dökülür­se çabuk kırılır, çatlar ve dökülür. Şapın üstü ya demir ma­la yahut tahta mala (Tirfil) ile düzeltilir.demir mala ile düzeltilirse daha parlak, tahta mala ile perdahla­nırsa mat yüz elde edilir. Olduğu gibi bırakılacak şaplar demir mala, üzerine, meselâ bir tecrit tabakası gelecek, kap­lama yapıştırılacak olanlar tahta malayla düzeltilir.

Renkli Şap Nasıl Olur?

 • Eğer çimento rengi sizi rahatsız ediyor, beğenmiyorsa­nız, şap harcının içine toprak boya katar, renk verebilirsi­niz. Toprak boyalar, genellikle solan, boyalardır. Çimento da renklerini soldurur. Bu yüzden istenilen renkte renkli şap yapılamaz. Solmaya en dayanıklı renk kırmızı olduğu için renkli şapların çoğu kırmızı yapılır.
 • Boya çimentonun yapıştırıcı özelliğini azaltır. Renkli şap harcında bu yüzden çimento miktarı çoğaltılır. Az gü­neş gören yerlerde bol çimentoyla iyi ustalıkla yapılmış renkli şap muşamba cilasıyla cilalanabilir. Onarım ve bakı­mı tıpkı adî şap gibidir. Asite dayanıklı değildir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir