23 Mart 2022 dolar – euro

Bu hafta genelinde olduğu gibi 14,80 etrafındaki seyrini sürdüren dolar/TL, bugün 14,83’ten işlem görüyor. Euro ise 16,33 liradan alıcı buluyor.

Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışın hemen üzerinde 98,5 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 1,1020’den alıcı buluyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyona karşı net tutumun tahvil piyasalarında satış baskısını beraberinde getirirken, doları diğer para birimleri karşısında desteklediğini ifade etti.

Bu gelişmelerle, tahvil piyasalarında Fed’in mayısta 50 baz puan faiz artırımına gideceği ihtimali yüzde 66’ya yükselirken, sene sonunda politika faizi tabanının yüzde 2,25 olacağı öngörülüyor.

Analistler, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın varlık fiyatları açısından başlıca risk unsuru olmayı sürdürdüğünü belirterek, bugün ABD Başkanı Joe Biden’ın Avrupa’daki temaslarından gelecek haber akışı ile Fed Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının piyasalarda oynaklığı artırabileceğini kaydetti.

Etiketler

YORUM YAZIN