Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. CİLDİMİZE EN İYİ GELEN MADDE OLAN KREMİ NASIL KULLANMALIYIZ

CİLDİMİZE EN İYİ GELEN MADDE OLAN KREMİ NASIL KULLANMALIYIZ

admin admin -
56 0

Güzelliği muhafaza edebilmek, ve­ya biraz daha güzel olabilmek için her ne kadar bütün ümidi krem ka­vanozlarına bağlamak doğru değilse de, krem, daima hanımların makyaj malzemesi arasında yer alır. Ön­celeri çok basit usullerle hazırlanan, zamanla büyük fabrikalarda imal edilen bu kremlerin esasım, güzel ko­kular, hayvani yağlar, vitamin ve ne­batlar teşkil eder.

Kremler ne şekilde imal edilmiş olursa olsun, daima cildin cinsine gö­re seçilip verilen tarif üzere kulla­nılmalıdır. Yağlı ciltler için hazır­lanan bir krem, kuru cilde tatbik edilecek olursa alman netice hiç de iyi olmaz. Aynı şekilde, gece krem­leri de gündüz kullanılmamalı veya tesir edebilmesi için yüze sürüldük­ten sonra o kadar saat yüzde bıra­kılmalıdır. Cildi temizleyici kremler sadece bu maksat için kullanılabilir. Pudra altına sürülüp bırakılmaz. Besleyici ve beyazlatıcı, vitaminli kremlerin bazıları her cilde tatbik edilebilir. Bu da satılan her kremin prospektüsünde belirtilir.

krem (1)

Evde krem nasıl yapılır?

Sizlere evde de yapababileceğiniz, besleyici ve beyazlatıcı bir krem ta­rifi veriyoruz.

Beyazlatıcı Krem Malzemesi: 50 gr. balina beyazı; 20 gr. beyaz balmumu; 100 gr. tat­lı badem yağı, 200 gr. gülsuyu; 2 gr. tentür dö bonjuan.

Bu reçeteyi eczanede yaptıramaz­sanız, bu maddeleri hararete dayanabilen bir cam kâsenin içine koyup hepsini karıştırarak benmari usulüyle eritin. Soğuması için bir kena­ra bırakın. Sonra içine güzel kokma­sı için sevdiğiniz esanstan 1-2 dam­la damlatıp krem kavanozuna doldurun. Kullanacağınız zaman ufak parçalar alıp yüzünüze hafif hafif ye­direrek sürün 15-20 dakika sonra ılık su ile yıkayıp çıkarın. Bu yağlı krem, cildi yumuşattığı gibi, kuru ciltler­de meydana gelen ince kırışıklıkları da zamanla giderir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir