Hayat Pedi – Hayatpedi.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Guncel
 4. »
 5. Tıpta uzmanlık sınavı (tus) sınav başvuru tarihi ve sınav tarihi

Tıpta uzmanlık sınavı (tus) sınav başvuru tarihi ve sınav tarihi

admin admin -
30 0

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar Dönemi) tarihi açıklandı. 12 Nisan 2015 yılında Bütün tıpçı arkadaşlara duyrulur. Sınava giriş tarihi açıklanmış olmasına rağmen sınava başvuru tarihleri henüz açıklanmadı. Adaylar ÖSYM’ nin resmi web sitesini sınav tarihinden en az bir ay önceden takip etmelidir.

tus-tipta

 1. Tus nedir? Neyin açılımıdır?

Tus, Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinen ve başta hekimler olmak üzere yönetmelikte belirtilen meslek dallarının (biyologlar hariç olmak üzere, veteriner, diş hekimliği, kimya vb meslek mensupları) girebildiği bir sınavdır. İhtisas alanlarında uzman doktor yetiştirme amaçlı yapılan bir şişli eskort bayan sınavdır. Bu sınavı kazananlara asistan (araştırma görevlisi) denir ve tüzükte belirtilen eğitim süresini doldurduktan sonra hekim bu bölümden mezun olur ve Uzman Doktor ünvanını kazanır. (Ör: Kardiyolog, Cerrahi, Dahiliye vb).


 1. Sınav hakkındaki teknik bilgiler

– Ne zaman yapılır? Nerede yapılır?

Her yıl ilkbahar ve sonbahar tus dönemleri olarak ayrılmak üzere klasikleşen sırası ile Nisan ayı ve Eylül ayı’nın genelde ikinci pazar günü ve sadece Ankara’da yapılır.

– Sınava kaç kişi girer?

Her Tus’a tahmini 10 – 13 bin arası insan katılır. Bunlardan yarıya yakını tercih yapma hakkı kazanır ve tercih yapma hakkı kazananların yarıya yakını bir uzmanlık alanına yerleştirilir.

– Kaç soru sorulur? Bu sorular hangi derslerden gelir?

Tus’a giren bir adayın sorumlu olduğu konular tüm tıp olmak üzere totaldeki 11 ders şu ana başlıklar altından incelenebilir. Yanındaki parantez içerisindeki rakamlar o dersten sorulan soru sayısını belirtir. Sınavda totalde 200 soru sorulur ve süre olarak 210 dakika (3.5 saat) verilir.

Sorumlu Tutulan Dersler*

 1. Anatomi (10)
 2. Fizyoloji – Histoloji – Embriyoloji (10)
 3. Biyokimya (20)
 4. Mikrobiyoloji (20)
 5. Patoloji (20)
 6. Farmakoloji (20)
 7. İç Hastalıkları (20)
 8. Pediatri (30)
 9. Genel Cerrahi (20)
 10. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgisi (15)
 11. Küçük Stajlar (15)

* İlk 6 ders Temel Tıp Bilimleri, son 5 ders Klinik Tıp Bilimleri olarak gruplandırılmıştır.

– Ne zamandan beri yapılır?

Tus, Turgut Özal’ın zamanında (ilk olarak 1987) yapılmış bir sınavdır. O tarihden beri hiç şaşmadan yılda 2 defa yapılır. Bu tarihten önceki uzmanlık eğitimleri ise tavsiye mektupları ile gerçekleşmekteydi. Bu yüzden ihtisasını 1991 den sonra almış doktorlar ile öncesinde alan doktorlar arasında çoğunlukla belirgin bir fark hissedilir (kesinlikle değil, çoğunlukla).

– Zor bir sınav mıdır?

Türkiye’de yapılan en zor sınavlardan biridir. Zorluk tabiri göreceli olmakla beraber burada bahsedilmek istenen şey geçmişten bugüne gelen tüm tıbbi birikimin sınavda eksiksiz istenen alan olmasıdır.

– Bu sınavın da dersaneleri var mıdır?

Türkiye’de yapılan tüm sınavlar için olduğu gibi TUS için de bu sektör vardır. Şu anda sektörde tercih edilme sırasına göre TusdataTusem ve Tustime isimli üç kuruluş bulunmaktadır. Bunun dışında özel şahıslar ve pek de efektif olmayan sanal dersaneler de vardır.

KAYNAK: acilinbendoktorum.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir