Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. KOMA NASIL BAŞLAR? KOMADA İLK YARDIM NASIL OLMALI?

KOMA NASIL BAŞLAR? KOMADA İLK YARDIM NASIL OLMALI?

admin admin -
8 0

Bu söz Yunanca ‘’sarhoş uykusu’’, derin uyku anlamına gelir. Bu hal, solunum, dolaşım gibi iradeye bağlı olmayan (bitkisel = vejetatif) gö­revlerin durmasıyla beraber görülür. Bazen da vücut bitkisel görevlerini yapan bazı refleksler vardır; buna karşılık şuur yokluğu müşahede edi­lir. Genel olarak komadaki hastanın yaşama belirtileri düzensizdir Solu­num değişik, derin, az (10-12) veya çoktur (3040).

Komanın ilk döneminde hasta çevresine karşı ilgisizdir, sorulara az, anlaşılmaz ve yavaş cevaplar verebilir ve hemen dalar, uykusundan uyandırılabilir.

koma (1)

Daha ileri vakalarda komanın ağırlık derecesini ölçmek için bir deney yapılır: İçi su dolu bir kaşık, dudakları arasından ağza gönderi­lirken yutma hareketi yapamazsa koma çok ağırdır.

Komada akciğer, kalp ve tansiyon arızalarından başka vücut sıcaklığı (derecesi) önemlidir ve bunun sık sık kontrolü gerektir. Sıcaklık 39- 39°,5’yi geçerse buz, soğuk bez, so­ğuk örtü ile ateşi düşürmelidir.

koma (1)

Komanın başlıca sebepleri şun­lardır: Kafaya gelen şiddetli bir dar­be (travma), beyin tümörü, zehirlen­meler: (alkol, morfin, eter, kloro­form, civalılar, kömür, gıdalar, uy­ku ilâçları gibi) beyin kanaması, be­yin yumuşaması, beyin zarı hastalık­ları ve menenjitler, bazı saralar, şe­ker hastalığı (diyabet koması) ve diğer metabolizma hastalıkları, böb­rek afetleri (üremi koması), şiddet­li açlık, donmalar, sıtma.

Komanın tedavisi kalp teneffüs ve atış kontrolleri ve gerekli tedbir­leri dışında sebebine ve şiddetine göre yapılır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir