Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Çilek reçeli nasıl yapılır? malzemeleri nelerdir? Nelere dikkat etmeliyiz?

Çilek reçeli nasıl yapılır? malzemeleri nelerdir? Nelere dikkat etmeliyiz?

admin admin -
44 0

Çilek reçeli

www.hayatpedi.com

Malzemeler; 1 kilo çilek, 1,5 kilo toz şeker, 3 bardak su, 2 yemek kaşığı limon suyu.

Yapılışı; Öncelikle çileklerin saplarını çıkarın. Bol suyla yıkayarak kumlarını iyice akıtın, reçelin içinde çileğin tane tane kalmasını isterseniz çilekleri kireçli suya atınız. 1,5-2 saat bırakın. Sonra bol suda çalkalayın. Tencereye suyu, şekeri koyun. Orta harlı ateşte şeker eriyinceye kadar kaynatın, sonra kendi halinde kaynamaya bırakın. Şurup kaynayarak kıvama içine çilekleri, limon suyunun da yarısını koyun.

Çilekle limon suyu koyunca sulanan şurubu yeniden koyulaşıncaya kadar kaynatın. Yine kıvama gelip gelmediğine bakın. Kıvama gelmişse kalan limon suyunu da katın. Biraz daha kaynattıktan sonra reçeli ateşten indirin. Sıcak kavanozlara boşaltıp üstlerini derhal selafon kağıdı veya aleminyum folyo kağıdı buda yoksa kendi kapağıyla örtün. Soğuduktan sonra kapaklarını iyice sıkıp kaldırın.

Kireçli su nasıl hazırlanır?

1 çay bardağı macun halinde yanmamış kireci içinde su olan büyük bir tencereye koyup karıştırın. Ertesi gün tenceredeki duru kireçli suyu, dibe çöken kireci bulandırmadan, başka bir tencereye alın. Çilekleri bu suyun içinde 2 saat beklettikten sonra bol temiz su ile çalkalayıp kullanın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir