Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kokteyl nasıl yapılır?

Kokteyl nasıl yapılır?

admin admin -
22 0

Kokteyl çeşitli içkilerin belli ölçü­lerde karıştırılıp çalkalanması ile ha­zırlanır. Bu bakımdan misafirlerine kokteyl ikram etmek isteyen bir ev hanımı, kokteyl için lüzumlu olan aletleri tedarik etmelidir. Bunların başında shaker denilen (Şeyker = çalkalayıcı) kokteyl kabı, kokteyl süzgeci, karıştırma kaşığı, (ölçü için) ayrı bir kaşık, ölçü kadehi gelir. İyi bir kokteyl ancak kokteyl kabında karıştırılarak hazırlanabilir. Bardak­ta karıştırılarak hazırlanan kokteyl İyi olmaz, çünkü içki durmakla berraklaşmamalıdır. Bunun için de ba­zı İçkilerin iyice çalkalanarak karış­tırılması şarttır.

kokteyl (1)

Kabın içine içki konmadan önce, içine, iki yanına değecek şekilde, üç tane buz atılır. Bunların suyu süzü­lüp, içkiler reçetelerde tarif edildiği miktarda konduktan sonra şeyker üç dört defa çok çabuk olarak kuv­vetle çalkalanır. Böylece bir koktey­lin hazırlanışı 5 saniyeden fazla sürmez.

Kokteyl, çoğunlukla, akşam ye­meklerinden önce, sonra, ya da ye­mekte içilir. Kokteyl bardaklarını kokteylin cinsine göre çeşitli meyva- larla süslemek de ev sahibesinin me- haretine kalmıştır.

MEYVELİ KOKTEYL NASIL YAPILIR?

Kokteyl kabı içine 3 parça buz koyun. Suyu­nu iyice süzün. Sonra üstüne yarım ölçü portakal likörü, yarım ölçü ka­yısı likörü, bir kaşık limon suyu dö­kün. İyice çalkalayın, süzerek kok­teyl bardağına boşaltın.

kokteyl (3)

NAR ŞURUBU KOKTEYLİ NASIL YAPILIR?

Kok­teyl kabının içine koyduğunuz Uç parça buzun suyunu süzdükten son­ra, 1/4 ölçü nar şurubu, 1/4 ölçü por­takal suyu, 1/4 kanyak, 1/4 vermut, bir damla da nane likörü katın. Hep­sini iyice çalkalayın. Süzerek kokteyl kadehine boşaltın.

KAYISI KOKTEYLİ NASIL YAPILIR?

Kokteyl kabı içine üç parça buz koyun. Suyu­nu süzün. Sonra 1/4 ölçü liman suyu, 1/4 ölçü portakal suyu, 3/4 ölçü kayı­sı likörü koyun. Üstüne bir bar ka­şığı da cin koyduktan sonra iyice çal­kalayın. Süzerek kadehlere boşaltın.

DOMATES SULU KOKTEYL NASIL YAPILIR?

Bir şampanya bardağına 1 ölçü vot­ka, 1 ölçü domates suyu, 1 damla li­mon suyu koyun. Üstüne 1 tutam tuz, karabiber, bir parça da buz ko­yun. Yanında karıştırma çubuğu ile masaya getirip misafirlere ikram edebilirsiniz.

CİNLİ KOKTEYL NASIL YAPILIR?

Kokteyl ka­bı içine 3 parça buz koyup suyunu sü­zün. Buna 1/2 ölçü vermut, 1/2 ölçü sek cin, 1/4 portakalın suyunu koyun. Sallayarak içkileri iyice karıştırın. Süzerek, içine yarım dilim portakal konmuş kokteyl kadehlerine bo­şaltın.

VİSKİLİ KOKTEYL NASIL YAPILIR?

Uzun, düz ve büyük bir bardağın içine üç parça buz koyun. Suyunu süzün. Bir tutam da şeker atın. Üstüne, 2/3 ölçü viski, 1/3 ölçü vermut, 2 ölçü ‘’bitter’’ (acı) vermut, bir damla portakal likörü dökün, kokteyl kadehine süzerek boşaltın. İçine ufak bir parça limon ka­buğu koyabilirsiniz.

ALKOLLÜ MEYVE SULARI NASIL YAPILIR?

Ya­zın susuzluğunu gidermek için yapı­lan, Amerikalıların ‘’cooler’’ (serin­letici) dedikleri alkollü meyve suları da bir çeşit kokteyldir. Bunlar kok­teyl kabı içinde hazırlanacak olursa, dibi ağzından daha dar, düz, uzun su bardaklarına buzu ile birlikte bo­şaltılır. Yanında, üstüne koymak için, maden suyu sodası, limonata, sıkma elma suyu, süt, ya da bira ile getiri­lir. İçine meyve atılacak içkiler ise, ince, uzun, ağzı geniş ‘’V’’ biçimi bar­daklarda hazırlanır, içine mevsim meyveleri konur, kaşıkla, ayrıca bir de kamışla ikram edilir. İçki kaşıkla karıştırılıp kamışla içilir.

kokteyl (2)

Birkaç serinletici meyve sulu ha­fif kokteyl reçetesi verelim:

Dibi ağzından daha dar büyük bir su bardağına üç parça buz koyun. Üstüne içki ölçü kadehiyle yarım öl­çü nar şurubu, yarım ölçü vermut koyun. Bardakta boş kalan kısmı, iç­kinin üstünü maden suyu sodası ile doldurun. Bir kere karıştırın, yanın­da uzun saplı bir kaşıkla sofraya ge­tirin.

Büyük bir bardağa 2-3 parça buz, yarım limon suyu koyun. Üstüne içki ölçü kadehiyle yarım ölçü vişne li­körü, 3/4 cin, 1 tatlı kaşığı şeker ka­tın. Hepsini iyice karıştırın. Şeker eridikten sonra üstünü maden suyu sodası ile doldurun, bir daha karıştı­rıp uzun saplı bir kaşıkla, ayrıca ka­mışla misafirinize ikram edin.

Kokteyl kabı içine 3 tane buz ko­yun. Üstüne 3/4 limonun, 3/4 porta­kalın suyunu dökün. Yarım Ölçü nar şurubu, yarım ölçü kayısı likörü ka­tın. Hepsini bir dakika kadar iyice çalkalayarak karıştırın. Bir şampan­ya bardağının içine süzgeçten süze­rek boşaltın. Sonra içine birkaç üzüm, vişne tanesi (vişne komposto­su tanesi de olur) koyun. İçkinin içi­ne birkaç parça buz atıp üstünü ma­den suyu sodası ile doldurun. Uzun saplı kamışla ikram edin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir