Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Neden deniz fenerleri vardır?

Neden deniz fenerleri vardır?

admin admin -
14 0

Kıyılar boyunca inşa edilen deniz fenerleri, geceleri denizcilere yol gösterirler. Her deniz fenerinin, diğerlerinden farklı ışığı vardır. Bu fark, ışığın renginde ve yanıp sönmelerdeki zaman aralıklarındadır. Böylece denizci, hangi deniz fenerinin yakınında bulunduğunu anlayarak, o anda nereden geçmekte olduğunu kestirir.

Eski zamanlarda, yüksek bir kulenin tepe, sinde gece ve gündüz devamlı olarak ya. kılan bir ateş, denizcilere kıyıdaki tehli­keleri haber verirdi. Ancak 19’uncu yüzyıl­da Fresnel adında bir Fransız fizikçisi, mükemmel bir ışık bilgisiyle, mercekler kullanarak, döner ışıklı deniz fenerlerini gerçekleştirdi.

Böylece. çok uzaktan bakıldığı zaman ışı­ğı, yıldızlarınkine benzeyen deniz fener­leri tarihe karışmış oldu. Bu ışık, deniz ufkunun her tarafını aydınlatmak ve tehlikeleri haber vermekle kalmaz yanıp sönmelerdeki düzenli aralıklarla, hangi deniz fenerinin yakınında bulunulduğunu da be­lirtir.

deniz feneri (12) Le Phare du Four dans la tempête. deniz feneri (10) deniz feneri (9) deniz feneri (8) deniz feneri (6) deniz feneri (7) deniz feneri (5) deniz feneri (4) deniz feneri (3) deniz feneri (2) deniz feneri (1)

Siz değerli ziyaretçilerimiz için en güzel deniz feneri fotoğraflarını bir araya getirdik. Paylaşım ve yorumu eksik etmeyin iyi eğlenceler…

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir