Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. KİREÇ NASIL VE KAÇ DERECEDE OLUŞUR?

KİREÇ NASIL VE KAÇ DERECEDE OLUŞUR?

admin admin -
51 0

En çok yapı işlerinde kullanılan bileşik bir maddedir. Kireç taşından elde edilen bu taş, tebeşirden daha sert, donuk esmer, ya da donuk mavi renktedir.’ Genel olarak içinde fo­sillere raslanır. Bunların arasında türlü kabuklar, mercanlar, balıklar ve korkunç deniz canavarlarının is­keletleri bulunur. Kireç elde etmek için kireçtaşı, sıcaklığı 900°—1000° olan fırınlarda ısıtılır. Bu ısıtmada kireç taşındaki korbondioksit uça­rak, ”sönmemiş kireç” yani bizim ki­reç dediğimiz madde felde edilir:

Sönmemiş Kireç Nedir?

Sönme­miş kireç, esmerimsi beyaz renkte bir maddedir. Ne kadar çok ısıtılır­sa ısıtılsın erimez, fakat «kireç ışığı» denen parlak bir ışık saçar. Kireçe, «sönmemiş kireç» denmesine sebep, su ile birleşmeye çok kabiliyetli ol­masından ileri gelir. Sönmemiş kireç sulandırılmak suretiyle söndürüldük­ten sonra, kullanılmaya elverişli ha­le gelir.

Kireç Kaymağı Nedir?

Sönmüş kireçten elde edilen ve kuru halde iken beyaz ve gevşek olan bir tozdur. Kireç kaymağı, birçok bileşikleri bo­zar ve bazı canlıları da öldürür. Bu bakımdan hem çamaşırda, hem mik­rop öldürücü olarak kullanılır. Kirli, lekeli ve yağlı çamaşırlar bir süre kireç kaymağına bırakılırsa beyaz­laşır. Fakat kireç kaymağında fazla bırakılan çamaşırların erimesi ve yırtılması mümkündür.

Kireç canlı hücreleri öldürdüğü için, pis yerlere, tuvalet ve bulaşık çukuruna ilâç olarak dökülerek, bu­raları mikroplardan temizlenir. Sönmemiş kireç yakıcıdır.

Elle çok tutulmaz, çocukların da oynama­sına izin vermemelidir. Kireç kuyu­larına düşen, ya da su ile karışırken dokunanların haşlandığını çok işi­tiriz. Sönmemiş kirecin su ile birleş­me kabiliyetinin çok olduğunu söy­lemiştik. Su ile bir araya gelince der­hal birleşerek sönmüş kireç haline geçer ve şiddetli bir sıcaklık verir. Kireç vücudumuza değdiği yerdeki suyu çeker ve orasını ateş gibi ya­kar. Biz buna kireçte haşlandı deriz. Kireçin yakması ile İnsana büyük acı veren yaralar açılır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir