Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. EN SEVİLEN MEYVELERDEN BİRİ: KİRAZ VE ÖZELLİKLERİ

EN SEVİLEN MEYVELERDEN BİRİ: KİRAZ VE ÖZELLİKLERİ

admin admin -
38 0

İlkbaharın sonlarında yetişen ki­raz, sevilen ve çok yenen bir mey- vadır. Kiraz beşli kireçli toprağı se­ver dağlık, havadar yerlerde yetişir. Kiraz, idris üzerine aşılanır, kuş kirazı üzerine de alışlanırsa da, kireç­li toprakta yetiştirllmemelidir. Besili, derin ve süzek topraklarda, kuş- kirazına aşılanabilir. Kiraz, ya­bani kiraza aşılanabildiği gibi, vişne üzerine de aşılanır. Kiraz ağacı çok budanmaya dayanmaz. Birkaç senede bir ayıklanır. îyi ürün alabilmek için, yaşından daha genç ağaçlardan meyva toplamamalıdır.

kiraz (1)

Kiraz Çeşitleri Nelerdir?

Dalabstı Kiraz: Meyvelerı büyük, kırmızı, pembe renkte ve tatlıdır. Ha­ziran, temmuzda olgunlaşır. Tabanı- yarık: Amasya çeşidi olup siyah renkli büyük taneli ve tatlıdır hazi­ran, temmuzda yetişir. Akkiraz: Ço­rum ili meyvalarındandır, beyaz taneli ve tatlıdır. Mayıs, haziranda yetişir. Alakiraz, İsparta’nın ballı ki­razı, dragana kirazı, Kayseri’nin si­yah sultanî kirazı da başlıca kiraz çeşitleri arasındadır.

Sağlık bakımından kiraz pek bes­leyici bir yemiş değildir; yalnız, bü­tün meyveler gibi, vucudumuza vita­min sağlar. Kiraz çok yenirse mide­de, barsaklarda gaz yapabilir.

kiraz (2)

Eski hekimlikte, kirazdan oldukça büyük faydalar sağlanmıştır. Bugün de ev ilâçları arasında kirazdan fay­dalanılabilir. Bu arada, kirazın en işe yarıyan yeri saplarıdır. Kiraz sapın­da idrar söktürücü maddeler bulu­nur. Bundan dolayı, 60 gr. kiraz sapı­nı 1 litre suda kaynatarak idrar sök­türücü bir su elde ederler. Gene ev ilâçları arasında, kiraz sapı ile bir­likte ayrıkotu kökü, arpa, menekşe, mısır püskülü gibi bazı bitkileri kay­natarak elde edilen su idrar yolları iltihaplarına karşı kullanılmıştır.

kiraz (3)

Eski hekimlikte kirazın çiçeğinden de yararlanılmıştır. 15 gram kiraz çi­çeği 1 litre suda 15 dakika kadar kay­natılarak nezleye, öksürüğe karşı, göğsü yumuşatıcı bir ilâç olarak kul­lanılırdı. Kiraz ağacının kabukların­dan da kabızlığı gideren, ateşi düşü­ren ilaçlar yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir