Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Dalıcılık tehlikelimidir? Tehlikeliyse neden?

Dalıcılık tehlikelimidir? Tehlikeliyse neden?

admin admin -
9 0

Sualtı sporu ile ilgilenenlerin birbirine şu soruyu sık sık sorduklarına tanık olabilirsiniz:

Su altına Dalmak tehlikeli midir?..

Bu soruyu şöyle cevaplandırmak yerinde olur kanısındayım:

Dalmanın tehlikesi dalıcıya göre değişir. Çünkü, çoğunlukla tehlike­ler dalmadan değil de, dalıcıdan doğar. O halde, «Daima tehlikeli midir?» diye sorarken kötümser olmamalıdır. Sualtı sporunu eğitim ünitesi ha­line getiren dernekler veya kulüplerden yeterli dersler almak gerekir. Bunun yanısıra, prensiplere sadık kalmalı ve emin hareketlerle sporcu kendi kendini yetiştirmelidir. Ayrıca, dalıcıya güven verici araçlarla dalış yapabilmek de, tehlikesiz dalış için ana kurallardır.

dalıcılık (1)

Modern dalıcılıkta önemli kurallardan biri de, soğukkanlı olmaktır. Ancak bu kuralı uygularken; ilk daldığınız andan itibaren su yüzüne çı­kıncaya kadar devam eden dalışın her kademesinde soğukkanlılığı elden bırakmamak gerekiyor. Bunun için ilk daldığınız andan indiğiniz derinliğe kadar ve indiğiniz derinlikte yaptığınız iş bitinceye kadar ve işiniz bit­tikten sonra su üstüne çıkıncaya kadar soğukkanlı olmalısınız.

Demek ki, dalıcılıkta en önemli prensiplerden biri; YALNIZ DALMA­MAK, İkincisi tüm dalış boyunca soğukkanlılığı kesinlikle elden bırakmamak, herhangi bir tehlike karşısında paniğe kapılmamak, üçüncüsü vurgundan, dördüncüsü ise, derinlik sarhoşluğundan korunmasını bilmektir. Ayrıca, su altı sporu yapan kimselerin disiplinli bir eğitimle yetişmeleri ve gerekli aygıtların kullanılmasını yeterince öğrenmesi de gerekiyor. Balık adamlık soğukkanlılıkla birlikte, enerji ve çevik hareketler, çabuk karar verme ni­telikleri de isteyen bir spor dalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir