Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. KÖPEK MEMESİ NEDİR? KÖPEK MEMESİ VÜCUDUMUZUN NERESİNDEDİR?

KÖPEK MEMESİ NEDİR? KÖPEK MEMESİ VÜCUDUMUZUN NERESİNDEDİR?

admin admin -
11 0

hayatepdiKÖPEK MEMESİ

Omuzla kolun birleştiği eklemin altındaki koltuk altı dediğimiz çukura  ter bezlerinin fazlalığı ve iltihaba istidadı eskiden beri bilinir .Bu bölgede çıkan çıbanlara çıbanın şekli dolayısıyla halk arasında köpek memesi denir. Bu bölenin damar ve sinir bağlantıları pek önemli olduğundan açılmak suretiyle cerahhi mühadele ile yapılması gereken tedavi öperatör çok dikkatli hareket etmelidir.

Koltuk altındaki çıbanlar derin ve yüzde olurlar .Genel olarak pek terli , temizliği zor bir yer olan koltuk altındaki kirlilik çok kere köpek memelerine , hem de sık sık yenilenen , çıbanlara sebep olur .

En çok stafilokodre denilen mikropların yaptığı köpekmemesi , başlangıçta bir gerilme ile başlar ,sonra kırmızılaşan bir noktada şişlik olur , fındık kadar bir şey peyda olur .Çevresine doğru yayılan kırmızılığın ortası biraz sonra delinir , akar , özsüz bir cerehat çıkar . Ciddi tedavi edilmez i temizlik tam olmazsa 10 günde bir yenisi ortaya çıkar .

Zamanında bir bisteüri ile ve gerekli cerrahi müdahle  tedbirleri esirgenmeden açılan çıban ,sülfamitler ve penisilin tedavisiyle tekrrür etmiyebilir .

 

 

Köpekmemesi yarmak için koltuk altı sabunlu su ile yıkanır ,tentürdiyot sürülür , alkolle silinir ; kıllar jilet veya  ustura ile temizlenir .Bu gereklidir , yoksa ameliyattan sonra bu kıllar yaranın içne girip kapanır , iltihabı sürdürür .

 

Cerahat hasıl olmuşsa böyle olan çıbanlar da mikroplar zayıf olduğundan yeni mikrop sokmamak için çok temiz ve dikkatli olunmalıdır  İhtiyaten ve lüzum gün pinisilin ve sulfamt verilebilir .

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir