Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. KEHLİBAR

KEHLİBAR

admin admin -
39 0

         hayatpedi   KEHLİBAR (KEHRİBAR)

  • Türkçede kehribar, kehlibar şekillerinde kullanılan kelimenin aslı farsçadır ve iki kelimenin birleşmesinden meydana gelmiştir. Farsçada, saman çeşidinden çöpe veya sap anlamına: Rüba çeken, kapan anlamındadır. İkisinin birleşmesinden doğan gehrüba ise çöp çeken saman kapanı  gibi bir anlam ifade etmektedir. İşte bu gehrüba kelimesi dilimize biraz değişerek  yukarıdaki  şekilerde yerleştirilmiştir.

 

  • Kelimenin çöp çeken saman kapanı gibi bir anlam taşıması bu taşın bir özelliğinin sonucudur. Bilindiği gibi kehlibar; bir yere hele bir kumaşa sürüldükten sonra elektiriklenir ve küçük çöpleri çeker .

 

  • Kehlibar eski jeolojik devirlerde yaşayan bazı büyük ağaçlardan sızmış yıllar sonucu  fosilleşmesinden meydana  gelmiş bir maddedir . Genel olarak açık kahve rengi veya bal mumu sarısı renklidir. Yarı saydam bir görünüşü vardır. En iyi cinsleri daha çok kuzey Avrupa bölgesinde  baltık Denizi dolaylarında bulunur. Bu  maddenin madenleri olduğu gibi zaman zaman denizin sahile  yığdığı büyük kitleler halin de toplanır. Hem kehlibar donuk renktedir. İşlenmek suretiyle cilalanır. İşlenmek için bazen kızgın yağlarda belli bir orana kadar yumuşatılabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir