Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. 2014 yılı ales sonbahar dönemi kayıtları başlıyor

2014 yılı ales sonbahar dönemi kayıtları başlıyor

admin admin -
7 0

ALES nedir?, ALESE kimler girebilir? ALES ne işe yarar?, ALES nezaman, ALES hangi tarihte yapılacak, ALES sonbahar sınavı, ALES 2014 başvuru, ALES 2014 nezaman?, ALES 2014 sonbahar nezaman?

ALES

ALES’ e girmek için başvurular gelecek günlerde başlayacak, ALES sınav tarihini ve başvuru tarihini vermeden önce ALES hakkında bi kaç bilgi verelim istedim.

ALES nedir? Sorusundan başlayalım:

ALES açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak geçiyor. ALES’ e daha çok yüksek lisans yapmak için giriliyor. Eğer lisans mezunuysanız yani herhangi bir 4 yıllık bölüm bitirmişseniz ALES’ e girip hedeflerinize daha çabuk ulaşmanızı sağlayacak şansı yakalamalısınız. Yüksek lisans haricinde öğretim görevlisi, araştırma görevlisi uzman, okutman, doktora, eğitim öğretim  planlamacısı ve çevirici eğitimi için girilmesi gerekli bir sınavdır.

  • ALES yılda iki sefer yapılır ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yapıldığı için birincisi ALES ilkbahar ve ALES sonbahar olarak adlandırılmıştır.
  • ALES her yıl ilk bahar ve sonbahar aylarında ÖSYM tarafından yapılır.

2014 ALES SONBAHAR BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2014 ALESE’e başvuru tarihi 22.09.2014 ve 01.10.2014 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar başvurularını ÖSYM’ nin resmi web sitesinde yapacaklar.

ALES SINAVI NE ZAMAN?

2014 ALES sonbahar sınavı 23.11.2014 tarihinde yapılacak. Adaylar sınava giriş yerlerini ÖSYM’nin resmi WEB sitesinden öğrenebilirler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir