Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. KIZAMIK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NASIL OLUR?

KIZAMIK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NASIL OLUR?

admin admin -
8 0

Kızamık, daha çok 2 ile 10 yaş arasındaki çocukların yakalandığı bulaşıcı bir hastalıktır. Adını, sebep olduğu kır­mızı döküntülerden alan hastalığın bulaşması, döküntülerin görülmesin­den önce başlayabildiği için, kızamık­tan korunma güçtür; hastalık kısa zamanda salgınlar yapabilir.

Yeni doğan bebekte, kızamığa kar­şı bir bağışıklık vardır. Ana ve ba­badan geçen bu bağışıklık altıncı aya kadar sürer, bu bakımdan altı aya kadar olan bebekler kızamığa pek tutulmaz. Son derece küçük bir virü­sün sebep olduğu kızamığın kuluçka devri, bir haftadan iki haftaya kadar değişir. Hastalığı kuluçka devrinde iken anlamak son derece güçtür. Bu devre geçince hastalık bütün şidde­tiyle kendisini gösterir.

kızamık (1)

Kızamığın Belirtileri  Nelerdir?

Kızamıkta gözler kı­zarır, göz-burun nezlesi başlar, boğaz yanar, boğuk, kesik öksürükler be­lirir. Ateş 39°—40o,ye kadar yükselir. Hasta ışıktan rahatsız olur, boğaz ve damakta nokta nokta kırmızılıklar belirir. Şiddetli hastalıklarda titremeler, çırpıntılar, ihtilaçlar olabilir. İştahsızlık, ishal, halsizlik ve şiddetli susama vardır. Hastalığın bu hücum devri üç gün sürdükten sonra ateş azalmaya başlar ve döküntülerle kı­zamık kendisini belli eder.

Kızamığın döküntüleri önce kulak arkasıyla yanakta başlar. Daha son­ra çene, alın ve burna yayılan dökün­tüler çok geçmeden gövdeye ve kol­lara geçer. Kızamık döküntüleri bir biriyle birleşmez. Kızılın kırmızı mü­rekkep sürülmüş gibi olan döküntü­lerine karşılık, kızamığın döküntü­sü incecik noktalar halindedir. Dö­küntüleri bir hafta sonra gene yuka­rıdan aşağıya doğru, kaybolmaya başlar. Arkasından da hastalığın ök­sürük, nezle gibi belirtileri geçer.

kızamık (1)

Kızamığın Tedavisi Nasıldır?

Kızamık tehlikeli bir hastalık sayılmaz. Ancak tedaviye önem vermek, başka hastalıklara yol açmamasına dikkat etmek gerekir. Hastalık geçti derken başka hasta­lıklar ortaya çıkabilir, o zaman du­rum çocuk için tehlikeli olur. Kıza­mıktan sonra görülen kulak iltihap­ları tehlikelidir, çocuğu sağır bıraka­bilir. Her halde, kızamığa yakalanan bir çocuğun mikrop kapmamasına çok dikkat etmek, başkalarıyla te­masını önlemek lâzımdır.

kızamık (2)

Kızamık, genel belirtilerine göre tedavi edilir. Bünyesi kuvvetli bazı çocuklar, hastalığı çok hafif geçirir­ler, buna karşılık bazıları da çok ağır geçirir. Üstelik iyi beslenmeyen ço­cuklarda vereme istidat hazırlar. Bu­gün kullanılan antibiyotikler saye­sinde kızamık daha kolay tedavi edilmekte ve daha az tehlikeli olmak­tadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir