Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Günlük hayatta kendimi nasıl mutlu ederim?

Günlük hayatta kendimi nasıl mutlu ederim?

admin admin -
34 0

Günlük hayatta ihtiyacımız olan parayla satın alabileceklerimizin dışında, parayla satın alamayacağımız birçok şey vardır. Bunların başında ”mutluluk” geliyor. Mutluluk kavramı kimilerine göre alışılmış olsa da kimilerine göre alışılmışın dışında her gün var olan bir şey değildir. Aksine varlığını uzun zaman göremeyen kişiler vardır. Çevremde buna sıkça rastlarım.

Mutluluk deyince aklıma ünlü sanatçı, yazar Zülfü Livaneli’ nin Mutluluk adlı eseri geliyor. Ne güzel de anlatmıştı satırlarında mutluluğu. Bir insan günlük hayatta 8-10 kere mutluluk duyacağı bir şey yaparsa, genç ve dinamik kalacağına inanıyorum.

Günlük hayatta ne yapılır ki? İnsan kendini mutlu etmek için günlük hayatta ne yapar ki? puff sorulara bak ne yapılmaz ki? Ben mesela kendimi günlük hayatta mutlu etmesini çok iyi biliyorum. Kendimi mutlu etmek için sabah uyandığımda kahvaltıdan önce, balkona çıkıp temiz havayı içime çektiğimde, mutluluğu hissedebiliyorum. Dünü veya gün içindeki ödevlerimi, hiç bir şeyi düşünmüyorum o an. Biliyorum düşünürsem huzursuz olacağım. Sizde öyle yapın! Kahvaltıdan önce dün hakkında veya içinde bulunduğunuz gün hakkında hiçbir şey düşünmeyin sadece ferahlayın, kaşlarınızı çatmayın, o günün ilk saatlerini mutlu bir şekilde geçirin. Aksi takdir de o gününüz zehir olacaktır.

Kendinizi mutlu etmek istiyorsanız çiçek sulamalısınız. Çiçek sulamayı hobi haline getirin. Bakın çiçek sulamak öyle basit bir hobi değildir. Her insanın hobisi olamaz çiçek sulamak. Bir çiçeğin gözlerinizin önünde büyüdüğünü görmek, çok büyük bir hazdır. Çiçekten ziyade bir ağacı düşünün, fidanken ektiğiniz o ağaç her gün sulamanızla koskacaman olup çıkıyor. Bir eser bırakıyorsunuz dünyaya…

Günlük hayatta kendimizi mutlu edebileceğimiz diğer uğraşlardan biride sanal ortamda kendimizi mutlu etmektir. Örneğin ben bir video çekip youtube.com’ a attığımda 1000′ lerce kişinin izlediğini gördüğümde, bana verdiği o mutluluğu çoğu şeye değişmem. Buda mutlu olmanın yollarından biridir.

Bu makalede sizlere önerilerim bu kadar. Mutlu günler dilerim umarım gününüz mutlu geçer.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir