Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. KEMİK VEREMİ NASIL OLUŞUR?

KEMİK VEREMİ NASIL OLUŞUR?

admin admin -
7 0

Verem odağı genel olarak ilik ve sünger doku bölgesindedir, kemiği adeta çürüterek, eritir. Bu olay ço­ğunlukla kemiği yumuşatarak, soğuk apselere sebep olur, kemiğin içinde oyuklar olur ve koyu bir cerahat top­lanır.

kemik  (2)

Kemik veremi daha çok omur­larda, uyluk başında, bacak kemiği alt ve üst başında, el ve ayakta, ka­burga ve göğüs kemiklerinde görü­lür. Kemik tüberkülozu da denilen kemik veremi, daha çok yavaş ve sin­si başlar. Apselerin ortaya çıkışma kadar, basılınca ağrıyan yerel derin bir ağrı karakteristiktir. Sonralar bir kabartı haline gelen bu yer, yu­muşamaya başlar ve arkadan apse görülür. Bu apse orada açıldığı gibi, yakın organlara ve eklemlere de gi­der ve oraları da öfete uğratır.

Kemik veremi tedavisinde genel sağlık tedbirleri, istirahat, kuvvetlen­dirici ilâçlar, kalsiyum, D2 vitamini ve hastasına göre streptomycine’den başlayarak çeşitli antibiyotikler tat­bik edilir.

Soğuk apselerin iğne ile boşaltıl­ması (ponksiyon), cerrahi olarak açılması ve eriyen, cerahatlenen ke­mik boşluğunda kalmış kemik par­çalarının (sekestrler) alınması, has­ta kemik boşluğunun antibiyotiklerle yıkanması başarılı sonuçlar verir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir