Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İŞLEMCİ NEDİR? İŞLEMCİ NE İŞE YARAR?

İŞLEMCİ NEDİR? İŞLEMCİ NE İŞE YARAR?

admin admin -
35 0

Hemen hergün karşımıza çıkan temel bilgisayar terimlerinden bir tanesi olan İşlemcinin ne işe yaradığını anlatmaya çalıştık. İşlemci nedir? İşlemcinin görevi nedir?

cpu1 (3)

İşlemci, sözlük anlamında bilgisayar devrelerine verilen ad ve matematiksel cebirde kullanılan bir yapı olarak adlandırılır. Mikroişlemciler, ana işlem biriminin fonksiyonlarını programlanabilir bir sayısal elektronik bileşendir. Mikroişlemci, ana işlem birimindeki kelime boyutunun 32 bitten 4 bite düşürülmesiyle ortaya çıkmıştır. Bir veya birden fazla mikroişlemci gömülü sistemler olan elektronik cihazlarda kullanılabilir. Kısacası hayatımızda bir çok alanda önemli bir rol oynamakta.

cpu1 (2)

Kısaca CPU ( Central Process Unit ) yani Merkezi İşlem Birimi’dir. İşlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz. Adından anlaşıldığı gibi bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere gönderen elemandır.Konuyu basitçe anlatmak gerekirse bilgisayar üzerinden yaptığımız herşey işlemciye muhakkak uğrar. Yani klavyedeki bir tuşa basmamız, fareyi hareket ettirmemiz birebir olarak işlemcide gerçekleşir.

cpu1 (1)

İşlemci tarihi

İlk işlemciler belli işlemleri ve çoğu zamanda yalnızca tek bir işlemi gerçekleştirmek için üretilmişlerdir. Ancak üretilen bu işlemcilerin hem maliyeti çok yüksekti hem de yaptığı iş sınırlıydı. 1970′lerde mikroişlemcilerin üretilmesiyle işlemci tasarımları ve kullanım alanları oldukça değişti. İlk mikroişlemci Intel 4004′ün üretilmesi (1971) ve bunu takiben ilk geniş çaplı kullanım alanına sahip olan Intel 8080′nin üretilmesi (1974) ile merkez işlem birimini yürütme metodları tamamiyle değişim gösterdi ve gelişen teknoloji ile birlikte küçük boyutlu bilgisayarlar ve cep telefonlarının üretilmesi küçük bir işlemcinin geliştirilmesini zorunlu kıldı. Bu sayede işlemcilerin kullanım alanları genişledi ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Günümüzde işlemciler; otomobiller, cep telefonları, bilgisayarlar ve daha bir çok üründe kullanılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir