Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. MİDYE DOLMA NASIL YAPILIR? TARİFİ NASILDIR? MALZEMESİ NELERDİR?

MİDYE DOLMA NASIL YAPILIR? TARİFİ NASILDIR? MALZEMESİ NELERDİR?

admin admin -
34 0

Midye Dolması malzemesi nelerdir?

10 tane midye içi; 20 tane iri, üst­leri siyah olan dolmalık midye; 1,5 kahve fincanı pirinç; 4 soğan; ya­rım bardak zeytinyağı; 2 kahve fin­canı su; 1 domates; yarım kahve fin­canı siyah kuru üzüm; 1 kahve ka­şığı karabiber; 1 kahve kaşığı baha­rat; 1 yemek kaşığı toz şeker; biraz tuz; 1 demet dereotu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Midye dolması tarifi yapılışı?

Önce dolma içini hazırlayalım:

Pirinci ayıkladıktan sonra bir kaba koyun. Üstüne sıcak su dökün.

Su soğuduktan sonra süzün Pirinçleri, bol su­yun altında, duru sula­rı çıkıncaya kadar yıkayın Midye kayın, iyice süzülmeleri için bir yana bırakın.

midye-dolma

Tencereye zeytinyağını koyun. Hafif kızınca, çentilerek ince ince doğranmış soğanları bunun içine atın. Soğanlar pembemtırak bir renk alıncaya kadar kavurun. Suları iyi­ce süzülmüş pirinçleri, tuzu, biberi, baharatı, antepfıstığını da koyun. Hepsini iyice karıştırıp 20-25 dakika kavurarak pişirin. Sonra buna ka­buğu çıkarılıp kıyılırcasına doğran­mış domatesi, suyu, siyah kuru üzü­mü, yıkanıp ikiye kesilmiş iç mid­yeleri, kıyılmış dereotunu da katın. Hepsini bir kere karıştırın. Pirinç­ler suyunu çekinceye kadar pişirin. Ateşten indirip ılınmaya bırakın.

Şimdi sıra midyelerin doldurul­masına gelmiştir. Midyelerin üstle­rini bıçakla kazıyarak iyice temizle­yin, yıkayın. Sonra teker teker, uzun­luklarına doğru yalnız bir yanından içeriye bıçağın sivri kısmını sokun, midyenin sivri yanına doğru oyna­tarak midyenin kendini koyuverme­sini sağladıktan sonra, midyenin ka­buklarını cüzdan açar gibi iki yana açın. İçindeki püskül gibi kılları ke­sip bir kere yıkayın. Temizlendikçe ikiye ayrılmış olarak büyükçe bir tepsiye istif edin. Sonra teker teker bunların içini, hazırladığınız içle doldurun. Kapaklarını yapışık ola­rak kapatın, tencereye istif edin. Tepsiye süzülen midye suyunu üstü­ne dökün. Midyeleri bu suyu çekin­ceye kadar pişirin.

Pişip iyice soğuyan midyeleri ten­cereden çıkarın. Üstlerini bezle iyi­ce sildikten sonra biraz zeytinyağı sürerek parlatın. Sonra tabağa alın.

Afiyet olsun 🙂

FACEBOOK’TA BİZİ İHMAL ETMEYİN

HAYIRLI GÜNLER

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir