Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. MUSLUK NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

MUSLUK NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

admin admin -
16 0

Her gün sık sık kullandığımız muslukların kendine göre bir bakı­mı vardır. Gerekli bakımı yapmaz­sak, musluklar iyi açılıp kapanmaz, damlar, hatta su sızdırmaya başlar Durmadan akan suyun çıkardığı ra­hatsız edici ses bir yana, «damlıya damlıya göl olur» atasözünün dediği gibi, azar azar akan su, sonunda bü­yük miktarları bulur, boş yere mas­rafa yol açar.

m3

Kolayca kapanı vermeyen, ya da su kaçıran muslukların tek çaresi, lâs­tiklerini, ya da köselelerini değiştir­mektir. Musluğun içinde suyun sız­masını önleyen lâstikten, ya da köse­leden bir parça vardır. Bunun za­manla aşınarak eskimesi, musluğun kolay kapanmamasına, su akıtması­na yol açar. Bu gibi hallerde lâstiği, köseleyi değiştirivermek meseleyi kökünden halleder; yoksa, su sızdı­ran muslukları kapatmak için aşırı surette sıkmak yoluna gidilirse kısa bir süre içinde musluk yivleri yala­ma olur. O zaman musluğu bütünleyen  birlikte yenilemek zorunda ka­lırız.

batarya-musluk-marsum

 

Musluk lastiğini nasıl değiştiririm?

Musluk lâstiğini değiştirmek için büyükçe bir kıskaca (pense), ya da normal boyda bir İngiliz anahtarına ihtiyaç vardır. Musluğun üstü açı­lınca, meydana çıkan çukur kısım­da ucu sivri bir parça göze çarpar, bu parçayı ucu ince bir kıskaçla, ya da elinizle tutup çıkarabilirsiniz. Lâstik bu parçanın ucunda takılıdır. Hazır olarak 5-10 kuruşa alacağınız bir musluk lâstiğini eskisinin yerine takarak musluğu kapatırsanız, ta­mir işiniz bitmiş olur. Şüphesiz bu işe başlarken, eve gelen suyu vana (ana musluk)dan kesmek gerekir. Musluk lâstiğini, köselesini hazır olarak bulamazsanız, eski bir terlik­ten keseceğiniz ince kösele parçasıYla işi kendiniz kolayca halledebilir­siniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir