Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ”KINAKINA” NASIL BİR BİTKİDİR?

”KINAKINA” NASIL BİR BİTKİDİR?

admin admin -
41 0

Kınakına bitkisi

Bir ağaççık olan kı­nakınanın anayurdu Güney Amerika’dır.

kına kına (3)

Cava ve Seylanda da yetişen kınakınanın kabuğundan kinin çı­karılır. Kınakına yap­raklarını dökmez, çi­çekleri leylâk ağacı çi­çeğine benzer. Beyaz, pembe, kırmızı renk­te olan çiçekleri kınakına kinin kokuludur.

kına kına (2)

Kınakına sıcak ve nemli iklimleri sever, 40’a yakın türü vardır. Ağacın kabuğu gövdeden uzun şeritler ha­linde çıkarılarak ilâç yapımında kul­lanılır. Kınakınadan yapılan ilâçlar ateşli hastalıklarda, iştah açıcı ola­rak da kullanılır. Kınakına şurubu veya limonatası iyi bir kuvvet ilâcı­dır.

kına kına (1)

Kına yıkamandan yapılan en tanın­mış ilâç kinindir. Kınakına şarabı 60olik alkolle ya­pılır. 30 gram kabuk, 60 gram ispirtosaat bir arada bırakıldıktan sonra bir litre şaraba katılır ve 10 gün son­ra süzülür. Artık kınakına şarabı kullanılacak hale gelmiştir. Ancak, bu şarap esasen alkol almaya alışmış ve hastalığı dolayısıyla içkisi yasaklan­mış insanlara,’ o mahrumiyetlerini bir süre duyurmak için kullanı­lır, yoksa biraz önce sözünü ettiğimiz kınakına limonatası veya kınakına şurubu daha faydalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir