Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. KEREVİZ NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? TARİHİ NASILDIR

KEREVİZ NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? TARİHİ NASILDIR

admin admin -
7 0

Kereviz Nedir? 

Tarihçesi Nasıldır? 

Kereviz Çeşitleri Nelerdir?

Kereviz, eski Mısır ve Yunanlılar­dan beri bilinen bir sebzedir. Kereviz yapraklı ve kök olarak iki çeşit yetiş­tirilir. Kök kerevizi yuvarlak şişkin ve iri olduğu halde yapraklı çeşidi­nin kökleri küçüktür ve yaprakları­nın köke yakın kısımları kökle be­raber yenir. Kerevizin kökleri topra­ğın derin tabakasına kadar gider çi­çekleri sarıdır. Tohumları altı sene­ye kadar çimlenme kuvvetini kaybet­mez. Kerevizin her tarafında kendi­sine mahsus bir kokusu vardır. Bu­gün, uzun saplı kereviz ortadan kalk­mış gibidir. Memleketimizde sarf edilen kök kerevizi iki çeşittir.

kereviz (1)

Odea Kerevizi: İstanbul ve Bursa da yetiştirilen iri, lezzetli bir çe­şittir.

San Çeşit: Bu kerevizin yan kök­leri çok olduğundan önceki kadar makbul değildir.

kereviz (2)

Kereviz deniz kıyılarındaki kuv­vetli topraklarda iyi yetişir. Soğuk iklimlere biraz dayanırsa da kurak ve sıcak iklimlerden hiç hoşlanmaz. Zengin ümüslü toprak ister.

Kereviz ekilecek yere sonbaharda bol çiftlik gübresi verilmelidir. Güb­re, dönüm başına 4.000 kilo olarak hesap edilmelidir. Kimyasal gübre­lerden, (Süper fosfat), (Potas) ve (Sülfat damonyum) karma serpilirse ürün iyi boy atar. Azotu çok güb­reler ise bitkiyi yaprakça kuvvetlen­dirdiğinden kökünü zayıflatır.

Kereviz tohumları nisanda serpme suretiyle ekilir, tırmıkla kapatılır ve bastırılır. 34 yaprak olunca buradan çıkarılıp esas yerine konulur; yahut hıyar, domatesle ara ziraatı yapılır. Kerevizler asla susuz bırakılmama­lıdır. Aksi halde baş dolduramaz, par­sele dikilen fideler hemen sulanır, bir ay sonra çapa vurulur; toprak kabar­tılır, otlar ayıklanır. İcabında ikinci çapa da vurulur; ağustos sonlarında çürümüş gübre şerbeti verilirse çok faydalı olur.

kereviz (3)

Kerevizler, ekiminden 7 ay sonra toplanmaya başlanır; yerlerinden çı­karılanlar yıkanır, bağlanır, pazara gönderilir. Hastalıkları. — Kereviz mildiyusu yaprak ve saplarda sarı lekelere se­bep olan mantar hastalığıdır. Yüzde bir nispetinde göztaşı solüsyonu ser­pilir. İlâç zehirli olduğundan bu du­rumda kerevizin yaprakları yenmez. Yaprak bitlerine karşı arap sabunu ve gazyağı solüsyonuyla mücadele edilir. Kereviz sineği kurtları kökle­ri harap eder. Bitki solar, bozulur ve ölür. Bitkileri söküp atmalı, toprağı sonbaharda derin işlemeli ve kurt­ları tavuklara toplatılmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir