Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. KEZZAP NEDİR NASIL BİR MADDEDİR?

KEZZAP NEDİR NASIL BİR MADDEDİR?

admin admin -
40 0

Kezzap Nedir?

Pek yakıcı, tahrip edici bir asit olan, asit azotik veya nitrik asitin halk dilindeki adıdır, özellikle, mer­merleri temizlemek, beyazlatmak, helâ ve mutfakların, köşe bucakların­da birikmiş organik kirleri yok et­mek için kullanılır. Bakkallarda da satılan bu tehlikeli madde kullanılışı sırasında sıçradığı organları, özellik­le gözü ve yüzü tahrip edebildiği için dikkatli bulunmak gerektir. Etkisi­nin çabukluğu ve derinliği dolayısı ile kötü niyetlilerin cinai maksatlarla; kötü yetişmiş dejenere bazı insanla­rın kıskançlık sebebiyle yüz bulama­dıkları güzel insanların özellikle ka­dınların yüzlerine kezzap attıkları çok görülmüştür. Kaza ile veya intikam kastiyle de kezzap içenleri, derin iç yaralar ve onarılmaz doku harabiyeti  dolayısıyla kurtarmak çok güçtür.

KEZZAP

Kezzap içenlerde dudak, ağız içi, boğaz, yutak ve midede şiddetli yan­ma ve sancılar olur, görünen yerler, kirli sarı bir manzara alır. Hasta bay­gın halde, kalbi bitkin durumdadır.

Başka asitlerde de olduğu gibi, hastaya hemen süt ve yumurta akı içirmeli, bunlar bulunmazsa nişasta veya un yedirmelidir. Hasta üşütülmemeli, koyu bir kahve içmelidir.

İlaç olarak alkaliler (kaleviler) gerektir: Kaşık kaşık koyu sabun suyu, karbonat (Bicarbonate de soude), magnezi karbonat, magnezi kalsine (50-100 gr.), tebeşir tozu hastalara yararlı olur.

Kezzabın, yüz, göz ve derideki baş­ka etkilerini önlemek için ilk çare bol sudur. Deriyi sabunlu su ile çal­kalamak, gözü karbonatlı su ile yı­kamak lâzımdır.

Kezzabın hekimlikte kullanılan şekli, 1,39 yoğunlukta ve %63 gerçek asit ihtiva eder. Eskiden bazı hazım­sızlıklarda ve idrar söktürmede kul­lanılırdı. Bugün siyil ve nasırlar için hâlâ kullanılmakta ise de, eczacılığın bu kadar ilerlediği bir dönemde bu gibi rahatsızlıklar için, hekimlerin vereceği ilâçtan başkasını  kullanma­yı tavsiye etmeyiz

kezzap nedir, kezzap ne işe yarar, kezzap nerelerde kullanılır, kezzapın zararları, kezzap nasıl bir maddedir, kezzap hangi durumlarda kullanılır, kezzap kullanırken nelere dikkat edilmeli, kezzapın hammadesi, kezzap ne işlerde kullanılır, kezzap yakarmı, kezzap nasıl bir maddedir, kezzap ne tür yerlerde kullanılır, kezzabın zararları, kezzabın faydaları, kezzapın faydaları

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Aşağıya Yorumlarınızı Bırakın

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir